Yeni bir eve taşınmak, hayatınızda yeni bir sayfa açmak demektir. Ev taşıma süreci her ne kadar heyecan verici olsa da bir sure sonra bu heyecanın yerini taşınma telaşı alacaktır. Taşınırken çoğu zaman nereden başlanacağı bilinmez. Taşınma sürecinizi en kolay  ve sistematik yoldan halletmeniz ve bir an önce hayalinizdeki eve ulaşmanız için sizin için bu yazıyı derledik.

1.Yeni Evinizin Tadilatlarını Bitirin

Yeni evinize taşındığınızda her şeyin hazır ve hayalinizde gibi olması için, ev tadilatlarının siz taşınmadan önce büyük ölçüde tamamlanmasını sağlamalısınız. Siz evin içinde yaşamazken ustaların girip çıkması ve eşyasız alanda çalışması hem temizliği sağlayacaktır hem de ustalar için daha kolay bir çalışma ortamı oluşturacaktır

2. Liste Hazırlayın

Ev taşıma sürecini liste hazırlayarak başlatmak doğru bir karar olacaktır. Yeni taşınılacak evin boyutları da göz önünde bulundurularak, mevcuttaki eşyalarınızdan hangilerinin yeni eve götürüleceğine, hangilerinin modifiye edileceğine ve nelerin yenisine ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Yeni evinize götürülmeyecek eşyaları da satmak, atmak ya da bağışlamak istedikleriniz olarak kategorize etmeniz de istenmeyen eşyalardan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır.

Ana eşyaların ayrımı yapıldıktan sonra, oda oda gezerek, yıllardır çekmecelerde unutulmuş ıvır zıvırların ve aksesuarların akıbetine karar vermelisiniz. Taşınmadan önce gerçekten ihtiyacınız olmayan ve fazlalık yapacak eşyalardan kurtulmanız iş yükünüzü bir hayli hafifletecektir.

Hazırladığınız eşya listesini anlaştığınız nakliyat firmasına verdiğiniz taktirde, firma gerekli olan paketleme ürünlerini ve önlemleri önceden alabilir ve bu sayede taşınma günü karşılaşabileceğiniz kötü sürprizlerden biraz olsun kaçınabilirsiniz.

3. Nakliyat Şirketlerini Araştırın

Taşınma sürecinde en önemli faktörlerden biri de nakliyat şirketleridir. Ev taşıma gününüzde çıkabilecek aksilikleri minimum indirmek adına nakliyat şirketi araştırmaları detaylı ve özenli yapılmalıdır. Taşınma günü belirlendikten ve eşya listesi hazırlandıktan hemen sonra bir taşınma günü belirlenmelidir. Nakliyat şirketi belirlenirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Eşyalarınızın hasar görmemesi

Yeni evinize götürmeye karar verdiğiniz ve bir sure daha sizinle olmasını istediğiniz eşyalarınızın güvenli bir şekilde taşınması ve hasar görmemesi çok önemlidir. Taşınma sırasında herhangi bir eşyanızın hasar görmesi veya kolilerinizden bir kaçının kaybolması moralinizi bozabilir.

Doğru Zamanda Teslim

Bir diğer önemli konu da nakliyat firmasının eşyalarınızın önceden anlaştığınız zamanda yeni evinize ulaşımını sağlamasıdır.  Taşınma günü ufak tefek aksilikler çıkması kaçınılmazdır. Önemli olan firmanızın bu problemlerle nasıl başa çıktığıdır. Doğru ve tecrübeli bir nakliyat firmasıyla sorunların üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Sabit Fiyat Garantisi

Taşınmada yaşanan en büyük sorunlardan biri de, taşıma işlemi sonunda nakliyat firmasının önceden anlaşılan fiyatın üstüne çıkmasıdır. Önceden bu konuda kesin bir anlaşma yapmak sizin yararınıza olacaktır.

Araştırmalarınıza başladıktan sonra olası çalışılabilecek nakliyat firmalarının bir listesini çıkarıp hepsinin sunduğu hizmetleri ve ücretlerini belirtmelisiniz. Yukarıda belirttiğimiz hususların güvenliği açısından, internette bu firmalar hakkında yazılan yorumları okumak size kararınızı verirken yardımcı olacaktır.

4. Kolileme ve Paketleme

Taşınma sürecinin belki de en zahmetli kısmı kolileme ve paketlemedir. Kolileme işlemlerinin belirli bir sistematikle ilerlemesi, işinizi büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olacaktır. Atılması, verilmesi gereken eşyalardan kurtulduktan sonra paketleme işlemine başlayabilirsiniz. Nakliyat şirketlerinin paketleme hizmetleri bulunsa da masraftan kaçmak adına bu işlemi kendiniz yapmak isteyebilirsiniz. Paketleme ve kolileme işlemini oda oda yapmanız ve her koliyi etiketleyerek isim vermeniz işinizi paketlerin açılması ve yerleştirilmesi sırasında kolaylaştıracaktır.

Kırılacak Eşyaların Paketlenmesi

Yemek takımlarını, vazoları, porselen aksesuarları ve bunun gibi kırılacak eşyalarınızı kırılmadan yeni evinize götürmek için çok dikkatli paketlemelisiniz. Kolileme yaparken eşyalarınızın kırılmaması ve çizilmemesi için aralarına gazete kağıdı, balonlu köpükler ya da paketleme kağıtlarını kullanabilirsiniz.

Kolilerin Temin Edilmesi

Taşınmadan bir kaç hafta önceden kolileri temin etmeye başlamalısınız. Çevrenizdeki mağazalardan kullanılmayan kolileri isteyebilirsiniz. Eşyalarınızın hasar görmemesi için kullanacağınız köpükleri beyaz eşya mağazalarından sağlayabilir ya da satın alabilirsiniz.

Kıyafetlerin Paketlenmesi

Kıyafetlerinizi kolilerken maksimum yer tasarrufu yaptığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca özel kıyafetlerinizin hasar görmemesi için özel kılıflar kullanabilirsiniz.

5. Aboneliklerinizi İptal Edin ve Yenilerini Başlatın

Taşınacağınız günü belirledikten sonra, abone iptal ve aynı zamanda abonelik başlatma işlemelerine başlamalısınız. Bu sayede taşınma sırasında çıkabilecek ekstra masraflardan ve faturadan kaçınabilirsiniz. İptal işlemleri tamamlandıktan sonra bu belgelerin saklanması ileri zamanlarda faydalı olabilir. Aynı zamanda yeni evinize taşınmadan elektrik, su ve doğalgaz gibi temel aboneliklerin yapılması hazır bir eve taşınmanız açısından kolaylık sağlayacaktır.

Bursa Kayram Evden Eve Nakliyat olarak bize güvenebilirsiniz.

Leave a comment

Tasarım ve İlk Sayfa Seo: Kemal ALTINTAŞ