1. En son paketlenecek 11 şey

1) Taşınma sırasında elinizin altında olmasını isteyeceğiniz şeyler

 

2) Elektrik kabloları, piller. Bugünlerde neredeyse kullandığımız her alet elektrikli. Bilgisayarlar, CD çalar, ütü, TV vs. Bu tür aletlerin elektrik kablolarını veya pillerini aynı yerde ve en son paketlerseniz taşındığınızda onlara hemen ve kolayca ulaşabilirsiniz.

 

3) Aletler. Çekiç, düz ve yıldız tornavida, çivi, yapışkan bant, koli bandı ve metre.

 

4) Su şişesi ve bardaklar. Taşınma sırasında farkında olmadan susarsınız ve susadığınızda hemen elinizin altında içme suyu ve bardak bulunması şarttır.

 

5) Atıştırmalık. Taşınma sırasında yemek hazırlama şansı olmayacağından acıktığınızda atıştırmak için önceden sandviç gibi bozulmayacak yiyecekler hazırlamalısınız.

 

6) Önemli telefonlar. Taşınma sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz telefon numaralarını elinizin altında bulundurun. Taşıma firması, ev sahibi, apartman görevlisi vs.

 

7) Yeterli nakit para. Taşınma sırasında her zaman beklenmedik giderler söz konusu olabilir ve bu masrafları kredi kartıyla ödeyemeyebilirsiniz.

 

8) Temizleme gereçleri. Özellikle el sabunu ve tuvalet kağıdı.

 

9) El feneri ya da ışıldak. Taşındığınız sırada hava karanlık olabilir, taşınacağınız yeni yerde elektrik arızası olabilir ya da bazı odaların ışığı yanmayabilir.

 

10) Alarmlı saat. Taşınmanın ertesi günü çocukların okula geç kalmasını istemezsiniz.

 

11) İlaçlar. Sürekli kullandığınız ilaçları en son ve kolinin en üstüne koyunuz.

 

12) Maket bıçağı ya da makas. Bunu paketlemeyin bile, yanınıza alın, çünkü taşınır taşınmaz kolileri açmakta kullanacaksınız.

 

2. Paketleme sırasında dikkat edilmesi gerekenler

 

1) Paketlemeyi kendiniz ya da taşıma şirketi bile yapsa paketleme yaparken aşağıdaki birkaç noktaya mutlaka dikkat edin;

 

2) Ağır eşyaları büyük kutulara koymayın.

 

3) Kırılabilecek, ayna, kristal ya da cam vazo gibi eşyaları baloncuklu naylona sardıktan sonra kutulayın.

 

4) İçinde kırılabilecek eşya olan her kutunun üzerine kırmızı etiketle “Dikkat Kırılabilecek Eşya” yazısı yapıştırın.

 

5) Cam bardakları ve porselen tabakları daha sert kutulara koyun. Tabakları kutulara kenarları yukarı gelecek şekilde yerleştirin, kesinlikle üst üste koymayın.

 

6) Paketleme malzemeleri

 

7) Eğer paketlemeyi kendiniz yapacaksanız önceden paketleme malzemelerini hazır etmelisiniz

 

8) Bolca irili ufaklı kutu toplamalısınız.

 

9) Küçük eşyalar için şeffaf poşetler isabetli olur, böylece açmadan hangi poşette ne olduğunu görebilirsiniz.

 

10) Takım elbise gibi buruşmaması gereken kıyafetler için içinde askı lık olan kutulardan almalısınız.

 

11) Bolca koli bandı bulundurmalısınız.

 

12) Kolilerin üzerine içindekileri yazmak için kalın keçeli kalem ve kağıt bulundurmalısınız. Bu kağıtları koli bandıyla kutuların üzerlerine yapıştırabilirsiniz.

 

13) Kırılabilecek eşyaların bulunduğu kutularda oluşabilecek boşlukları doldurmak için eski gazete bulundurmalısınız. Bu boşlukları doldurmazsanız taşınma esnasında kutunun içindeki eşyalar hareket ederek kırılabilir.

 

14) Taşınmadan bir hafta önce her gün bir odadaki eşyaları kutulayın. Böylece fazla yorulmadan ve düzenli bir şekilde paketlemeyi bitirebilirsiniz.

 

15) İlk önce ağır eşyalar yüklenmeli.

 

16) Elbiselerinizi naylon poşetlerin içine koyarak kutulayın. Bu onları tozlanmaya ya da neme karşı korur.

 

3. Taşıma firmasını seçmek ve kullanmak

 

1) İyi bir taşıma firması nasıl bulunur ve taşınma nasıl sorunsuz hallolur.

 

2) Erken başlayın. Taşınma tarihinden en az 8 hafta önce taşınma firmasının seçimine başlayın ve 5 hafta kala seçimi yapmış olun.

 

3) Taşıma firmasıyla anlaşırken mutlaka dikkat etmeniz gereken konulardan biri, şehir içi ya da şehirlerarası taşıma işlemlerinde taşıma araçlarının resmi makamlardan alması gereken izinlerin tamamen taşıma firmasının sorumluluğunda olduğunun yapacağınız sözleşmede belirtilmesidir.

 

4) Eğer bir ya da birden fazla taşınması ihtimam gerektiren eşyanız varsa bunu önceden mutlaka konuşun. Piyano, büyük bir kristal avize vs. gibi. Daha önce bu tip eşya taşıyıp taşımadıklarını sorun ve taşırken kullanacakları sistemi ve malzemeyi sorun.

 

5) Birkaç tane değişik firmadan teklif alın. İsabetli bir seçim yapmanın en iyi yolu birden fazla taşıma firmasından teklif alarak karşılaştırma yapmaktır. Bu teklifleri almak için de mutlaka taşıma firmasından bir yetkilinin gelip taşınacak eşyaları görmesi şarttır. Bunu yaptırmadan önce eşya tespiti için gelmelerinin herhangi bir ücreti olmadığından emin olun. Unutmayın, fiyatı önceden belirleyip sözleşme yapmazsanız taşıma firması tarafından söylenen ilk fiyat taşıma sırasında ya da sonrasında çeşitli nedenlerden ötürü artabilir.

 

6) Değişik taşıma firmalarından aldığınız teklifleri karşılaştırırken dikkat edin, en ucuz fiyatı veren firma her zaman en iyi servisi veremeyebilir. Eğer bir firmanın teklifi diğerinden düşükse nedenini sorgulayın. Her iki firmanın verdiği servis ve iki firmanın tecrübesi aynı mı? Verilen fiyatlar sabitlenmiş fiyatlar mıdır?

 

7) Taşıma fiyatını makul seviyelerde tutmak ya da düşürmek için, gereksiz eşyaların ya da taşıması zor eşyaları listeden çıkartın. Örneğin eğer buzdolabınız ya da çamaşır makineniz eskidiyse ve siz değiştirmeyi düşünüyorsanız, belki de şimdi tam sırası. Küçük motosikletler, tekne vs. gibi taşıması çok zor ve büyük eşyaları da listeden çıkartmaya çalışın.

 

8) Taşıma firmasıyla yapacağınız sözleşmeyi iyice incelediğinizden emin olun. Taşıma sırasında eşyaların zarar görmesi durumunda sorumluluğun taşıma firmasına ait olduğunu mutlaka sözleşmeye yazdırın.

 

9) Taşınan eşyaların listesini yapın ve her kutunun üzerine kutu içindeki eşyaların listesini yazıp yapıştırın. Kutuları numaralandırın ve kutu sayısını kutular kamyona yüklenmeden listenize yazın.

 

10) Eşyalar yeni adresinize ulaştığında ilk önce değerli eşyalarınızın bulunduğu kutuları açın. Gümüş, kristal vs.

Leave a comment

Tasarım ve İlk Sayfa Seo: Kemal ALTINTAŞ